Strathclyde Park Regatta 2015

April 28, 2015

This past weekend our club sent our Senior and Novice squads to Strathclyde Park for the Scottish Student Sports Regatta to compete against top Scottish and British Univeristy and Colleges. 

 

It is with great pride that we announce that the University of St Andrews placed Second in the Victor Ludorum, just behind University of Edinburgh. 

 

With choppy water and hail throughout the day Sunday and strong winds, our crews battled against tough conditions and challenging competition from across the country. 

 

Results:  Saturday 25 April

W8+ 2000m Championship

4   SAU(-)  St Andrews Uni BC*               01:47.7    03:39.1    05:30.0    7:21.59

             Emma Shaw, Jaimie Rees, Rebecca Jackson, Charlotte Fling, Georgia Rowland, Emmeline Reed, Lorna-Jean Nicholson-Fjortoft, Sophie van Aardenne, Laura Conboy

 

WBeg, 4+ 2000m Heat

4   SAU(B)  St Andrews Uni BC B                 

Sjoukje IJlstra, Samantha Marcus, Katherine Diment, Charlotte Bonhoure, Hannah Smith

 

6   SAU(D)  St Andrews Uni BC D                    

  Eleanor Black, Molly Ziemelis, Katherine Campbell, Eileen Igboanugo, Alex Stainthorpe

 

WBeg, 4+ 2000m Heat

4  SAU(A)  St Andrews Uni BC A             

             Ciara McDonald, Natasha Wood, Charlotte Horsman, Hannah Myatt, Laura Quazzo

 

W2x 2000m Championship

3   SAU(A)  St Andrews Uni BC A             01:59.3    04:05.0    06:14.2    8:19.50

             Sophie van Aardenne, Lorna-Jean Nicholson-Fjortoft

 

4   SAU(B)  St Andrews Uni BC B             02:05.9    04:14.1    06:24.4    8:34.68

             Rebecca Jackson, Emma Shaw

 

O4+/M4+ 2000m Championship

5  SAU(-)  St Andrews Uni BC*                       -    03:33.8    05:23.6    5:00.00

  Robert Billings, Rowan Wood, George Turner, Anthony A. Poole Lehnhoff, Elizabeth Wright

 

MI 4+ 2000m Championship

3  SAU(B)  St Andrews Uni BC B            01:51.7    03:49.6          -    3:33.33

             Matt Maerz, Ed Woolgar, Paul Dontenwill, Kuba Otcemasek, Lily Steele

 

MC2 Coxless Pair 2000m Championship

3   SAU(-)  St Andrews Uni BC                01:44.3    03:37.6    05:33.1    7:27.77

             George Turner, Anthony A. Poole Lehnhoff

 

O8+/MC 8+ 2000m Championship

7   SAU(-)  St Andrews Uni BC*      01:43.5    03:26.5    05:20.4    6:59.37

Matthew Powell, Justin Gomme, Thomas Thomson, Robert Billings, Anthony A. Poole Lehnhoff, Jan Pleser, Rowan Wood, George Turner, Elizabeth Wright

 

Results:  Sunday 26 April

O2x/M2x 2000m Championship

5  SAU(-)  St Andrews Uni BC*       01:56.0    03:42.9    06:08.6    7:39.05

             George Turner, Anthony A. Poole Lehnhoff

 

WBeg 8+ 2000m Heat

3  SAU(A)  St Andrews Uni BC A    02:06.3    04:06.3    06:11.7    8:11.65

        Katherine Diment, Charlotte Bonhoure, Sjoukje Ijlstra, Samantha Marcus, Ciara McDonald, Natasha Wood, Charlotte Horsman, Hannah Myatt, Laura Quazzo

 

WBeg 8+ 2000m FINAL

4  SAU(A)  St Andrews Uni BC A    01:57.7    04:08.8    06:18.5    8:18.25

        Katherine Diment, Charlotte Bonhoure, Sjoukje Ijlstra, Samantha Marcus, Ciara McDonald, Natasha Wood, Charlotte Horsman, Hannah Myatt, Laura Quazzo

 

W2 Coxless Pair 2000m Championship

4  SAU(A)  St Andrews Uni BC A     02:00.0    04:10.0    06:23.4    8:38.04

             Georgia Rowland, Charlotte Fling

 

5  SAU(B)  St Andrews Uni BC B     02:03.8    04:21.2    06:41.0    8:58.43

             Emma Shaw, Rebecca Jackson

 

 

 

Please reload

Featured Posts

Home International Regatta 2018

July 23, 2018

1/10
Please reload

Recent Posts

October 26, 2019

Please reload

Search By Tags
Please reload